Ježek

Už v 1. století našeho letopočtu se psalo o ježcích a byla jim věnována větší pozornost, než ostatním zvířatům.

Ježci jako druh žijí na Zemi neuvěřitelně dlouho. Patří mezi savce řádu hmyzožravců, který je nejstarším dodnes žijícím řádem. Vzhledem k tomu, že lidé dříve neznali způsob jeho života a báli se zvuků, které vydával, často ho pronásledovali.

Neuvědomovali si, jak důležitou roli ježek v přírodě má a jak důležitý je pro životní prostředí. Dnes už lidé ví, že se živí živočichy, kteří ve větším množství přírodě i člověku škodí a proto v řadě států patří mezi chráněná zvířata.

Ježek není příliš náročný. Žije nejraději v zahradách nebo parcích a pokud tam mají dostatek úkrytů a potravy, někdy i na okrajích měst. Tedy v těsné blízkosti člověka.

Hlavní podíl jeho potravy tvoří hmyz, brouci, housenky, žížaly, slimáci a šneci. V posledních letech je zaznamenán značný úbytek ježků právě v okolí lidských obydlí a mohou za to kola aut a neuvážené hubení škůdců chemickými prostředky. Ježek totiž může žít jen na zahradách, kde se nepoužívají k hubení škůdců jedovaté chemické prostředky. Ty pak hubí ne jen škůdce, ale i ježky.

Ne jen proto, že ježků ubývá a že podzimní měsíce jsou často spojovány s ježky, ale i proto, že paní učitelka z 1. stupně ZŠ praktická Rožnov v září objevila na své zahradě desetičlennou ježčí rodinku, věnovaly děti ZŠ praktická Rožnov p.R. tentokrát svoji pozornost ježkům.

Paní učitelka umožnila na své zahradě některým dětem samičku s devíti ježčaty během podzimu pozorovat a monitorovat. Děti ježky v ekologickém kroužku fotografovaly, natáčely, ale hlavně se snažily zjistit, jak ježci žijí, čím jsou zajímaví a odlišní, jak ježky mohou chránit nebo jak o malé ježky pečovat. V hodinách výtvarné výchovy a pracovního vyučování pak děti ježky výtvarně ztvárňovaly pomocí nejrůznějších technik a z nejrůznějších materiálů. Hotové výrobky – ježky vystavily před budovu školy, kde kolemjdoucí mohli shlédnou bezpočet krásných a originálních ježků z hlíny, slámy, kaštanů, korkových zátek apod. Zúčastněné třídy se také sešly na interaktivní tabuli u výukového prográmku o životě ježků, kde společně vypracovávaly test s nabídkou správných i špatných odpovědí a shlédly krátký film o ježčí rodince ze z hážovické zahrady. V ekologickém kroužku si děti ještě hravou formou vyprávěly o způsobu života ježků a plnily nejrůznější úkoly, doplňovačky či skládačky.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář