Návštěva Mlýnské dědiny a Valašské dědiny třídou ST1

Dne 2.5.2024 jsme měli možnost se s dětmi třídy ST1 projít Mlýnskou dolinou, kde na nás čekala prohlídka funkčního hamru i s komentovanou prohlídkou. Od místního kováře jsme se dozvěděli, že jsou na Ostravici a v Hukvaldech lomy se železnou rudou a tamější hamři z nich kdysi zkujňovali surové železo a vyráběli následně železné nářadí. Během prohlídky hamru jsme viděli funkční mlýnské kola, kladiva na vodní pohon a funkční dmychadla ve velké peci.

Dále jsme v Mlýnské dolině zhlédli plstění sukna, mletí obilí, řezání desek a lisování oleje, vše na vodní pohon. Děti se pak již těšily na procházku Valašskou dědinou, kde jsme viděli pást se oslíka, ovečky, husy a navštívili skanzen školy z roku 1888 s malebnou školní zahrádkou.

Počasí nám vyšlo a my jsme tak hezký výlet za zvyky a tradicemi Valašska oslavili zmrzlinou na náměstí.

Mgr. Jana Horáková, třídní učitelka

Pro celou fotogalerii klikněte zde

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář