Výukový program „UMĚLI VALAŠI FYZIKU?“ ve Valašském muzeu v přírodě Rožnov p. R.

Koncem května se žáci 1. stupně a speciálních tříd ZŠ praktická Rožnov p. R. účastnili nového výukového programu ve Valašském muzeu v přírodě Rožnov p. R., ve kterém se dozvěděli, jak Valaši na základě dlouholetých zkušeností uměli využívat ke své práci jednoduché stroje a poznatky z fyziky.

Poutavý naučný program v areálu Mlýnské doliny žákům umožnil se seznámit s funkční mi technickými stavbami převážně na vodní pohon a procvičit si řadu pojmů z oblasti mechaniky a fyziky, např. vodní kolo na hřídeli, páka, kladka nebo mlýnské kolo. Na stanovištích ve mlýně, u pily, v lisovně oleje a na hamrech si děti vyzkoušely řadu činností, např. kování hřebíků a lisování oleje. Ve mlýně měly možnost také ochutnat chleba upečený z mouky umleté v místním větrném mlýně a upečený v tradiční peci na chleba. Všem chutnal!!

Na konci programu ve shrnutí děti společně s průvodkyní došly k poznatku, že jednoduché stroje práci Valachů nezmenšovaly, jen jim ulehčovaly fyzickou námahu.

V samém závěru programu si děti v objektu vozovny prohlédly nainstalovanou expozici dopravních prostředků na Valašsku využívaných v zemědělství, lesnictví, v obchodní činnosti, dopravě osob nebo v rámci živností a řemesel.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář