Výukový program „Vánoce na dědině“ ve Valašském muzeu v přírodě Rožnov p. R.

Jak prožít klidné tradiční Vánoce se 10. prosince dozvěděly děti ze ZŠ praktická Rožnov p. R. ve výukovém programu Valašského muzea v přírodě „Vánoce na dědině“.

Konec roku je v posledních letech spojován s hektickými přípravami a sháněním dárků, s plněním úkolů, na které člověk neměl čas celý uplynulý rok, s úmorným úklidem nebo s pečením cukroví. Aniž bychom se poučili zkušenostmi z předchozích let, propadáme v adventní čas často předvánočnímu šílenství a shonu.

„Vánoce na dědině“ ukázaly dětem i učitelům naší školy cestu, jak to letos udělat jinak!

Pracovníci muzea se proměnili v hospodyně, hospodáře a řemeslníky, v Mikuláše s čerty, převlékli se za Lucky nebo pana učitele a vydali se s námi na vánoční cestu minulým století.

Výukový program byl zaměřený na ukázku zimních prací, přípravu Vánoc a vánoční zvyklosti. Děti si zazpívaly koledy, ochutnaly perník a čaj z devatera kvítí, mohly usednout ke stolu se štědrovečerní večeří nebo si mohly prohlédnout práci tkadlen, přadlen a kovářů.

„Vánoce na dědině“ nám ukázaly, jak prožít nejkrásnější svátky v roce v klidu a pokoji.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář