Evropský týden mobility 2012 a Evropský den bez aut

I v letošním školním roce se ZŠ praktická Rožnov p. R. zúčastnila „Evropského týdne mobility“. Pro 11. ročník navrhlo Ministerstvo životního prostředí téma POHYB SPRÁVNÝM SMĚREM! Tato kampaň stejně jako předchozí ročníky měla za úkol vybudit žáky škol a občany měst k přemýšlení nad možností, jak vylepšit dopravu ve svém městě.

Žáci naší školy si letos zahráli na inženýry a experty na městskou dopravu a popřemýšleli, jak proměnit Rožnov p. R. ve město s čistým ovzduším bez hluku a smogu, ve město s udržitelnou městskou dopravou, které chrání své klima a zdraví svých občanů.

Při práci učitelé nasměrovali své žáky tak, aby ve svých plánech upřednostňovali alternativní způsoby dopravy a aby pamatovali, že ulice nepatří jen autům, ale i chodcům a hromadné dopravě.

Děti pochopily, že udržitelnou městskou mobilitou je možné proměnit v realitu jen pomocí dobrých nápadů a kvalitního plánování, které zohledňuje všechny druhy dopravy. Proto ve svých návrzích a plánech pamatovaly na podchody a nadchody, tunely či obchvaty, na kruhové objezdy, městskou zeleň i protihlukové bariéry.

Týdenní plánování dětí vyvrcholilo 10. října 2012 na společném setkání, na kterém děti představily své návrhy a nápady ostatním. Součástí Evropské týdne mobility 2012 byla i návštěva dopravního hřiště ve Valašském Meziříčí se zaměřením na alternativní dopravu a dopravní kázeň.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář