Interaktivní výstava Expedice středověk v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí

Pro zpříjemnění zimních měsíců žáci ZŠ praktická Rožnov p. R. využili nabídky pracovníků Muzea regionu Valašsko a koncem ledna podnikli výlet vlakem do zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, kde za doprovodu Bílé paní nahlédli do hlubin středověku.

Lektorský program umožnil dětem se převléknout za středověké panoše či královnu, pomohl jim napodobit a rozluštit na první pohled nečitelné středověké texty psané husím brkem a proměnil je na pár okamžiků ve středověké chrabré rytíře v plné zbroji. Děti si prohlédly středověké zbraně, měly možnost si vyrazit středověkou minci a proniknout do tajů husitského válečnictví. Děti se také dozvěděly, proč vznikla středověká města a jak se žilo na hradě, v klášteře či středověké vesnici. Vzpomínání Bílé paní na dávné časy dětem poodhalilo těžké časy a každodenní útrapy středověkého člověka, hladomoru a černé smrti.

Nezapomnělo se ani na torturu. Děti si vyzkoušely několik pomůcek útrpného práva, pranýř a kládu.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář