Trocha nepořádku neuškodí aneb jak ubytovat ježka

Ježek patří mezi nejstarší savce naší planety, ale dnes ho uvidíme jen zřídka. Studie zkoumající úbytek ježků, označily jako hlavní důvod jeho mizení nedostatek úkrytů sloužících ježkům k výchově mladých, k dennímu odpočinku, ale především ke klidnému spánku v zimě.

Na polích nebo ve smrkových monokulturách se ježkům nedaří. Raději se stahují do zahrad, ve kterých nacházejí různorodé prostředí s hromadami dříví, s kůlnami a stodolami plnými slámy nebo sena. Ze současných zahrad však mizí. Důvod je jednoduchý. Nakrátko střižený trávník a pár okrasných keřů jim dostatečný úkryt neposkytuje.

Proto děti ze ZŠ praktická Rožnov p. R. v ekologickém kroužku pod vedením Michala Šulgana ze SVČ Rožnov p. R. nabídly ježkům útočiště i ve své školní zahradě pod vrbou. Správný domeček by měl být umístěn na klidném místě poblíž keřů nebo jiných úkrytů a měl by být dobře izolovaný před chladem a deštěm. Děti v ekologickém kroužku domeček vyrobily z kamení, kůry, dřevěných odřezků a špalků, hlíny a listí. Zda se ježek v ježčím domečku ubytuje a zda děti splnily všechny parametry pro výstavbu správného ježčího doupěte, se teprve ukáže.

Co je však jisté? Že za dobré ubytování se ježek dětem a majitelům zahrad odmění vydatnou pomocí při udržování přírodní rovnováhy, neboť zkonzumuje velké množství škodlivého hmyzu a drobných plžů.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář