Canisterapie na ZŠ praktická Rožnov p.R.

Díky grantu MěÚ Rožnov p. R. a finanční podpoře školy, díky paní Janě Bolfové i panu Miroslavu Frňkovi, mohly děti ze ZŠ praktická Rožnov prožít začátek zimy zcela netradičně a mimořádně příjemně. Konec listopadu a začátek prosince byl totiž na škole zasvěcen psům. Pes byl dětem v průběhu několika týdnů představován ne jen jako přítel člověka, ale i jako zdroj rozptýlení, aktivace a součást rehabilitace. Paní Jana Bolfová s fenkou Riki představila učitelům, rodičům a především dětem naší školy canisterapii a žáci 1. stupně a speciálních tříd navštívili místního chovatele pana Frňku a jeho početnou psí rodinku. V neposlední řadě se na škole uskutečnila literární beseda, na které se děti blíže seznámily s knihou Dášenka a s knihou Povídání o pejskovi a kočičce.

Paní Jana Bolfová a zlatý retrívr Riki spolupracuje se školou už rok a půl a canisterapii představují jako metodu působení speciálně cvičeného psa na člověka. Při hrách a speciálně vedené terapii si děti cvičí paměť, řeč, motoriku i komunikaci. Učí se soustřední a empatii. Při technice „polohování“ Riki dětem ze speciálních tříd nahrazuje polštář a svým dechem a teplem je příjemným prohříváním stimuluje k hlubokému prožitku a k příjemnému uvolnění.

V prosinci nás ještě na své zahradě uvítal pan Frňka a jeho sedm rozkošných štěňat. Psí sourozenci dětem předvedli, jak se mají k světu. Jak umí kňučet, štěkat, vrčet a žrát. Děti přihlížely přikrmování, venčení a čištění kotce, ale hlavně si se štěňaty pěkné pohrály a potěšily se s nimi.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář