Vynášení Morany 2013

Ve středu 20. března na první jarní den děti ZŠ praktická Rožnov p. R. již po páté přivítaly jaro písničkou a starodávným zvykem – vynášením Morany.

Letošní příprava na loučení se zimou byla náročnější než jiné roky. Neobešla se bez výroby slaměné, proutěné a papírové Morany, bez vyfukování vajec na korále figur a bez nácviku popěvku.

Letos se vyráběly Morany tři.

První Moranou se vyzdobila brána školy, druhou papírovou děti za popěvku upálily a s třetí proutěnou se děti účastnily soutěže o “Nejpěknější Mařenu” na Josefovském jarmarku na náměstí v Rožnově p. R.. Soutěžní Moranu pak děti na jarmarku věnovaly do dražby, jejíž výtěžek byl posléze věnován Domovu Kamarád a občanskému sdružení Iskérka.

Příští rok chtějí pořadatelé jarního obřadu na škole obohatit program o vaření a konzumaci pučálky.