Hotel pro hmyz

Michal Šulgan ze SVČ Rožnov p. R. přišel začátkem října s návrhem vytvořit s dětmi v ekologickém kroužku na ZŠ praktické Rožnov p. R. přirozený koutek pro hmyz. Návrh se všem líbil, ale protože škola nemá na svém pozemku dostatek místa např. na hromadu odumřelého dřeva, listí nebo kamení, vrhli se proto raději na výrobu domečku pro hmyz.

Z literatury děti zjistily, že v každé zahradě se najde mnoho rostlinných zbytků, které se nedají snadno kompostovat, např. odřezky z živého plotu, silnější větve nebo seschlé traviny a pařezy. Přestaly se tohoto přírodního materiálu zbavovat a využily ho raději na stavbu „hotelu pro hmyz“. Do kulatých a hranatých špalků vyvrtaly dírky, nařezaly si stejně dlouhé hranolky a opatřily si dostatek nejrůznějšího přírodního materiálu – dřívek, klacíků, větviček, rákosí a slámy. Pak se pustily do vlastní výroby dřevěné budky, kterou přepažily v několika úrovních přihrádkami. Nakonec jednotlivá hnízdiště vyplnily nasbíraným přírodním materiálem.

Domeček pro hmyz žáci s Michalem a třídními učitelkami vyvěsili na starou vrbu vedle školy. Možná se tak dětem podaří nalákat do školní zahrady zlatoočky, slunéčka, pestřenky, ježky i ptáky a ty pak na oplátku pomohou školní zahradě v boji se škodlivými slimáky, mšicemi a housenkami.

Bronislava Pleváková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář